До такого висновку дійшов Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду у постанові від 14 серпня 2019 року, винесеній при розгляді справи № 523/3522/16-ц.

Позивачем у справі є спадкоємець, який на підставі заповіту успадкував частину приватизованої квартири, право власності на яку не зареєстроване. При цьому, позивач своєчасно прийняв спадщину і вважав, що йому повинно бути видане свідоцтво про право власності на спадкове майно відповідно до заповіту, але нотаріус відмовив йому у видачі свідоцтва.

Тоді він звернувся до суду із позовом про визнання права власності у порядку спадкування, але суди двох інстанцій у задоволенні позовних вимог відмовили. Ключовим моментом для судів першої та апеляційної інстанції було те, що спадкодавець сам набув право на частину квартири у порядку спадкування, однак у встановленому порядку не оформив право власності на належне йому майно, тобто не отримав свідоцтва про право на спадщину та не здійснив державної реєстрації нерухомого майна у встановленому порядку. Натомість, Верховний суд, скасувавши рішення попередніх інстанцій, направив справу на новий розгляд до суду першої інстанції.

Відповідне рішення ВС обґрунтував тим, що законодавець розмежовує поняття "виникнення права на спадщину" та "виникнення права власності на нерухоме майно, що входить до складу спадщини", і пов`язує із виникненням цих майнових прав різні правові наслідки. Виникнення у спадкоємця права на спадщину, яке пов`язується з її прийняттям, як майнового права зумовлює входження права на неї до складу спадщини після смерті спадкоємця, який не одержав свідоцтва про право на спадщину та не здійснив державну реєстрацію права.

Іншими словами, якщо спадкодавець сам раніше здійснив прийняття спадщини, а отже забезпечив набуття ним того чи іншого майна у порядку спадкування, однак не завершив за життя оформлення документів на майно, то тим не менше, це майно увійде до складу спадщини після його смерті і, відповідно, його спадкоємці можуть набути право на таке майно.

В нашій компанії ми працюємо над створенням унікальних підходів для вирішення юридичних бізнес-задач. Ми прислуховуємось до партнерів з метою зрозуміти їх цінності та потреби.

ЗВ’ЯЖІТЬСЯ З НАМИ

Домовляйтесь про зустріч уже сьогодні! Зателефонуйте

Будьте в курсі

Наші Офіси